امنیت سایبری

فرمهر رایانه مجری راه کار های  امنیت سایبری- رشد و گسترش روز افزون استفاده از تجهیزات و ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در جنبه های مختلف زندگی بشر، ضمن ارائه ی امکانات و سرویس های مختلف و رفع محدودیت های ارتباطی نسبت به گذشته، موجب ایجاد انقلابی در نحوه ی ارتباط انسان ها و فرایندهای کسب و کار  گردیده است. این انقلاب عظیم تکنولوژی، ماهیت فعالیت های مختلف را در جوامع امروزی تغییر داده است، به طوریکه امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش بسزایی در ارتباطات تجاری، اجتماعی و سیاسی ما بین ملت ها و دولت ها داشته و  تصور زندگی بدون آن امکان پذیر نمی باشد.

به همان اندازه که فناوری اطلاعات و ارتباطات و قابلیت های آن موجب توسعه و پیشرفت جوامع بشری و سهولت و سرعت در ارتباطات و فرایندهای کسب و کار گشته اند، تامین امنیت سایبری آن نیز یکی از چالش های مهم و اساسی می باشد، به نحویکه این امر نه تنها دغدغه سازمان ها، شرکت ها، اپراتورها و کاربران آن می باشد، بلکه دغدغه دولت ها نیز بوده و در بسیاری از کشورها یکی از موضوعات مهم و مرتبط با امنیت ملی کشورهاست. امروزه شنیدن اخباری نظیر کلاهبرداری ‌های اینترنتی، ربودن داده‌های حساس، ایجاد اختلال در سرویس‌ ها و حتی حملات سایبری به زیر ساخت های صنعتی و سیستم های اسکادا، نشان می دهد که میزان آسیب پذیری در مواجه با تهدیدات امنیتی به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

با توجه به مخاطرات و تهدیدات ذکر شده در فوق و نیاز اساسی کشور در زمینه راهکارها و خدمات امنیت سایبری،  شرکت فرمهر رایانه با تکیه بر نیروهای مستعد بومی و انتقال تجربه، دانش بین المللی و آخرین فناوری های روز دنیا در حوزه امنیت سایبری  اطلاعات،  اقدام به ایجاد و توسعه بخش امنیت سایبری خود  نموده است . شرکت فرمهر رایانه علاوه بر ارائه ی محصولات در حوزه امنیت شبکه، راهکارها و خدماتی به شرح ذیل را نیز در این حوزه ارائه می دهد:

  • ارائه خدمات مشاوره و نظارت:

آمارها نشان می دهد که درصد قابل توجهی از پروژه های تعریف شده در سازمان ها و شرکت ها یا به طور کامل  با شکست مواجه شده و یا به تمامی اهداف مورد نظر دست پیدا نمی کنند. یکی از موثر ترین راهکارها به منظور غلبه بر این چالش، استفاده از مشاوران و ناظران خبره و آگاه می باشد. شرکت  فرمهر رایانه با بهره‌گیری از متخصصان و کارشناسان متبحر در حوزه امنیت اطلاعات، مجموعه ی کاملی از خدمات مشاوره و نظارت در حوزه های مختلف امنیت اطلاعات و ارتباطات را ارائه می نماید.

  • طراحی، پیاده سازی و استقرار ISMS:

با رشد و گسترش تکنولوژی های ارتباطی و استفاده روز افزون از فناوری اطلاعات و ارتباطات در فرایندهای کسب و کار، اطلاعات سازمان ها در محیطی قرار گرفته اند که حفاظت از اطلاعات و جلوگیری از دسترسی غیر مجاز و یا افشای آن ها نقش مهم و حیاتی در سازمان ها ایفا می کند. لذا اطمینان از امنیت اطلاعات موجود در سازمان ها نیازمند یک مدیریت کارا و مطمئن می باشد.

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (Information Security Management System) یکی از زیر ساخت های حیاتی و ضروری به منظور بهبود و ارتقای امنیت اطلاعات و اتباطات و همچنین مدیریت ریسک های امنیتی این حوزه می باشد که صرف نظر از آنکه اطلاعات چگونه ذخیره و یا انتقال داده می شود، نقش موثری در مدیریت امنیتی دارایی های اطلاعاتی سازمان ها ایفا می کند. در حقیقت این سیستم مجموعه ای از سیاست ها و روند کاری می باشد که موجب ارتقای مدیریت دارایی های امنیتی، کاهش و از بین بردن حوادث امنیتی، اطمینان از تداوم کسب وکار، حفاظت از سرمایه گذاری های کاری و فرصت ها ، کاهش مخاطرات بالقوه و حفظ اعتماد مشتری  می گردد.

  • طراحی و پیاده سازی مرکز عملیات امنیت (SOC):

امروزه پیچیدگی حملات و تهدیدات امنیت سایبری افزایش یافته و صنایع مختلف به خصوص صنایع مالی را هدف قرار داده است. لذا وجود یک مرکز عملیات امنیت (SOC) به منظور پایش، آنالیز و پاسخ دهی سریع به مشکلات و رخدادهای امنیتی یکی از نیازهای اساسی سازمان ها و شرکت ها می باشد. نکته مهم و کلیدی،  ایجاد یک SOC کارا و موثر می باشد که یکی از نیازهای اساسی امروزه ی کشور در این حوزه نیز محسوب می شود. امروزه این امر به یک چالش واقعی برای شرکت ها و سازمان ها تبدیل شده است، به نحویکه برخی از SOC های ایجاد شده در کشور با مفاهیم SOC های واقعی و به روز دنیا فاصله زیادی داشته و کارایی لازم را ندارند.

شرکت فرمهر رایانه با همکاری شرکای خارجی خود، اقدام به انتقال دانش و تجربه این حوزه به داخل کشور نموده است و با تکیه بر نیروهای مستعد بومی آماده ارائه ی خدمات طراحی و پیاده سازی مرکز عملیات امنیت سایبری مبتنی بر دانش و تجربه روز دنیا می باشد.

  • ارزیابی امنیتی آسیب پذیری ها و تست نفوذ:

یکی از روش های مهم برای افزایش امنیت ساختارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در یک سازمان، شناسایی آسیب پذیری های موجود در مجموعه این سیستم ها (نظیر شبکه، دیتابیس و …) و همچنین رفع این آسیب پذیری ها پیش از حمله ی هکرها می باشد. این امر با انجام دوره ای ارزیابی امنیتی در یک سازمان محقق می گردد. شرکت فرمهر رایانه با استفاده از آخرین ابزارها و روش های روز دنیا و با بهره گیری از کارشناسان و متخصصین حوزه امنیت، ارزیابی امنیتی را از طریق ارزیابی آسیب پذیرها  (Vulnerability assessment) و تست نفوذ انجام میدهد.

در ارزیابی آسیب پذیری ها که  از طریق روش هایی نظیر Review و scanning انجام می گردد ضعف های امنیتی موجود در تجهیزات و المان هایی نظیر سیستم عامل ها، دیتابیس ها و پیکربندی تجهیزات شناسایی شده و پیشنهادات لازم به منظور رفع این آسیب پذیری ها ارائه می گردد. تست های نفود نیز با انجام شبیه سازی حملاتی که توسط هکرها انجام شده، به منظور شناسایی آسیب پذیری های امنیتی و همچنین اعتبار سنجی امنیتی موجود  انجام می گردد.

لازم به ذکر است انجام فعالیت ها بر مبنای دسته بندی مشخص و همچنین امتیاز دهی به خروجی فعالیت ها می باشد، به نحویکه میتوان به یک Baseline‌ امنیتی دست یافت و ادامه فعالیت ها براساس این Baseline انجام گردیده و قابل ارزیابی مشخص باشد.

  • ارزیابی امنیتی صنعتی:

امروزه با افزایش حملات سایبری به زیر ساخت های صنعتی و همچنین سیستم های اسکادا، افزایش توانمندی های دفاعی در مقابل اینگونه حملات از موضوعات مهمی است که می بایست بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. از جمله کارهایی که در این خصوص می تواند مورد توجه قرار گیرد، انجام دوره ای ارزیابی های امنیتی و تست نفود تجهیزات سیستم های کنترل صنعتی و اسکادا می باشد. شرکت فرمهر رایانه با بهره گیری از دانش روز شرکای خارجی خود و بهره مندی از نیروهای متخصص داخلی آماده ارائه خدمات در این حوزه می باشد.

  • مقاوم سازی زیر ساختاهای فناوری اطلاعات و ارتباطات:

یکی از نیازهای امروزه شرکت ها و سازمان ها، مقاوم سازی موثر و ساختاری زیر ساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد. این مقاوم سازی می تواند با بهینه سازی ساختارهای موجود، تغییر معماری، تغییر پیکربندی و یا ایمن سازی انجام گردد. با توجه به تجربه شرکت فرمهر رایانه در طراحی و پیاده سازی شبکه های مخابراتی روز دنیا و  سیستم های امنیت سایبری و اطلاعات و سایبری و همچنین با تکیه بر تجربه ارائه خدمات پشتیبانی و نگهداری مدیریت شده(Managed services)، شرکت فرمهر رایانه آماده ارائه خدمات موثر و کارا در حوزه  مقاوم سازی زیر ساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد.

  • ارزیابی امنیتی نرم افزار:

با رشد و گسترش تکنولوژی های ارتباطاتی، امروزه خدمات بسیاری از جمله خدمات مالی از طریق نرم افزارهای کسب و کار، پایگاه های web و App موبایل ارائه می گردد. لذا اطمینان از امن بودن این نرم افزارها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. شرکت فرمهر رایانه با استفاده از ابزارهای به روز و کار آمد و با تکیه بر کارشناسان و متخصصین با تجربه در این حوزه، امکان ارائه ی خدمات موثر و کارایی را در این حوزه برای سازمان ها و شرکت ها فراهم می نماید.

  • آموزش:

یکی از رسالت های شرکت فرمهر رایانه انتقال دانش و تجربه عملی روز دنیا می باشد. لذا این شرکت با راه اندازی واحد آموزش و همچنین عقد تفاهم نامه های آموزشی با برخی از موسسات و سازمان ها؛ اقدام به ارائه ی خدمات آموزشی در حوزه های مختلف نموده است. یکی از مزایای دوره های آموزشی شرکت فرمهر رایانه، نگاه عملی و تجربه گرا در برگزاری دوره های آموزشی می باشد.  در حوزه امنیت سایبری اطلاعات نیز این شرکت ضمن ارائه ی دوره های آموزشی در قالب پروژه های انجام شده، آمادگی برگزاری دوره های خاص امنیت، با حضور مدرسان خبره داخلی و خارجی را دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید

question