proxmox

Proxmox VE مخفف Proxmox Virtual Environment بوده و یکی از محدود پلتفرم های کاملا متن باز و رایگان با امکانات بسیار گسترده است. پشتیبانی از ماشین های مجازی تحت KVM و Container های تحت LXC به همراه پشتیبانی از انواع متد های ذخیره سازی حرفه ای مانند Iscsi, SAN, NAS, NFS, ZFS و همچنین متد ذخیره سازی انقلابی Ceph، قابلیت Firewall مجازی و مجزا برای هر ماشین مجازی، Vlanning و … همگی تنها بخشی از امکانات این پلتفرم قدرتمند هستند.

یکی از دلایل اصلی که باعث می شود سازمان و شرکت های کوچک یا بزرگ، Proxmox را به عنوان پلتفرم مجازی سازی خود انتخاب کنند، امکان راه اندازی بستر High available Clustering  به صورت کاملا رایگان است. چنین امکانی در پلتفرم های مجازی سازی دیگر مانند VMWare Esxi نیز وجود دارد اما هزینه لایسنس آن به قدری بالا است که هر شرکتی توانایی استفاده از آن را ندارد.

Proxmox همچنین دارای محیط گرافیکی جذاب و ساده تحت وب است که به شما اجازه مدیریت تمامی موارد در مجازی سازی و Clustering را می دهد. Proxmox بر پایه Debian پیاده سازی شده و فرایند نصب آن آسان و به همراه ISO قابل دانلود از سایتش، برای عموم وجود دارد. این سیستم عامل بر روی هر سخت افزار ۶۴ bit قابل نصب می باشد.

همچنین KVM به عنوان متد اصلی مجازی سازی در Proxmox به شما اجازه می دهد تا به راحتی ماشین مجازی خود را بر پایه لینوکس یا ویندوز راه اندازی کنید. احتمال وقوع عدم سازگاری یک سیستم عامل با این مجازی سازی بسیار کم است و حتی در صورت وقوع، همیشه راه حلی برای آن در فروم های فعال Proxmox پیدا خواهند شد.

قابلیت فوق العاده Live Migration

با استفاده از بستر High available Proxmox و همچنین یک فضای ذخیره سازی تحت شبکه مانند SAN, NAS یا Ceph، می توانید تمامی ��اشین های مجازی خود را به صورت آنلاین و بدون هیچ گونه Downtime، از یک سرور سخت افزاری به سروری دیگر منتقل کنید.

proxmox
proxmox

مدیریت آسان و مرکزی

پنل مبتنی بر وب و قدرتمند Proxmox به شما اجازه می دهد تا بستر مجازی سازی خود را از یک سرور شروع کرده و به مرور زمان به راحتی به تعداد سرورهای موجود در Cluster خود بیافزاید.

این پنل منحصر بفرد امکان مدیریت آسان تا ۱۰۰ سرور سخت افزاری را به شما می دهد. وضعیت سخت افزاری و منابع هریک از سرورها، به همراه هریک از ماشین های مجازی و محل های ذخیره سازی Storage در پنل قابل مشاهده و مدیریت خواهند بود و از همه بهتر، تمامی این امکانات به رایگان ارایه می شوند.

فایل سیستم قدرتمند Proxmox Cluster File System (pmxcfs)

با راه اندازی Proxmox Cluster بین چند سرور سخت افزاری، فایل سیستم منحصر بفرد Proxmox به نام pmxcfs به کار افتاده و به صورت آنی یا Realtime تمامی فایل های حاوی تنظیمات ماشین های مجازی شما را بین تمام سرورها با کمک متد Corosyng کپی می کند. این امکان منحصر بفرد باعث می شود تا مدیریت Cluster شما بسیار آسان تر شود و به راحتی تا چند هزار VM را در بین سرورهای خود نگهداری کنید.

قابلیت های Backup and Restore

داشتن بک آپ مطمئن برای هر زیرساخت IT کاملا حیاتی و الزامی است. Proxmox VE راهکار کاملا یکپارچه ای برای تهیه بک آپ دستی یا خودکار از تمامی ماشین های مجازی در اختیار شما می گذارد تا بتوانید بدون نیاز به نصب هرگونه نرم افزار جانبی، از بک آپ تمامی زیر ساخت مجازی خود مطمئن باشید.

بک آپ های Proxmox VE همواره به صورت Full backup بوده و امکان ذخیره سازی آن ها در انواع Storage ها از جمله NFS, ISCSI و Ceph وجود دارد. همچنین Proxmox می تواند به صورت Live از تمامی ماشین های مجازی بک آپ تهیه کند، در نتیجه فرایند بک آپ شما باعث بروز Downtime در هیچ یک از ماشین های مجازی نخواهد شد.

پنل تحت وب Proxmox به شما اجازه می دهد تا فرایند تهیه بک آپ را به صورت خودکار و با زمانبندی دلخواه خود تنظیم کنید. بدین صورت بک آپی مطمئن از تمامی ماشین های مجازی شما به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه  تهیه خواهد شد.

قابلیت Proxmox VE High Availability Cluster

Proxmox VE به شما اجازه می دهد تا با داشتن حداقل ۳ سرور سخت افزاری، یک Cluster با قابلیت High available راه اندازی کنید. نرم افزار Proxmox VE HA Manager به صورت دائمی تمامی سرورهای سخت افزاری را مانیتور می کند و به محض شناسایی مشکلی جدی که منجر به از دسترس خارج شدن آن سرور گردد، به صورت خودکار، تمامی ماشین های مجازی را از سرور به سرورهای سخت افزاری دیگر منتقل می کند. در نتیجه حداکثر قطعی ماشین های مجازی شما در زمان وقوع چنین مواردی ۲ دقیقه خواهند بود.

همانطور که قبلا هم اشاره شد، Proxmox کاملا رایگان بوده و استفاده از تمامی امکانات آن بدون پرداخت هرگونه هزینه ای امکان پذیر است. اما شرکت ها و سازمان های بزرگ می توانند بابت دریافت پشتیبانی تخصصی از تیم فنی این نرم افزار، به ازای هر یک از سرورهای سخت افزاری خود و بر اساس تعداد CPU های هر سرور، اقدام به خرید لایسنس نمایند. با دریافت این لایسنس، سرورها همواره بروز ترین بسته های امنیتی را دریافت خواهند کرد و امکان دریافت پشتیبانی مستقیم از تیم توسعه نیز فراهم خواهد بود.

برای مشاوره و راه اندازی با ما در تماس باشید

question