زبیکس

مانیتورینگ زبیکس – zabbix

ZABBIX یک نرم‌افزار عالی در سطح سازمانی است که برای مانیتورینگ دسترسی و کارایی زیرساخت‌های IT به کار می‌رود. با ZABBIX تقریبا هیچ محدودیتی در جمع آوری اطلاعات از شبکه وجود ندارد. سیستم مانیتورینگ شبکه ZABBIX یک سرویس مانیتورینگ کارآمد است، به طوری که می‌تواند در لحظه ده‌ها هزار سرور، ماشین مجازی، و تجهیزات شبکه را به طور هم‌زمان مانیتور کند.

همراه با ذخیره سازی داده‌ها، ویژگی‌های نمایشی و گرافیکی (مانند نقشه‌ها، گراف‌ها، نمایش‌ها و …) راه‌های بسیار انعطاف پذیری با هدف آنالیز و هشدار را در اختیار می‌گذارد. می‌توانید در داده‌های دری��فتی محدودیتی را تنظیم کنید و به محض اینکه از حدود این محدودیت‌ها رد شد، ZABBIX  می‌تواند با ایمیل مدیر شبکه را از وقوع این رویداد مطلع س��زد.

سیستم مانیتورینگ شبکه ZABBIX یکی از قویت��ین و شناخته شده ترین سیستم‌های مانیتورینگ در دنیا می‌باشد که از سال ۲۰۰۱ اولین نسخه آن به بازار عرضه شده و تا امروز به عنوان یکی از سیستم‌های پیشرو در صنعت مانیتورینگ شبکه و نرم افزارها، نسخه‌های بسیاری را روانه بازار نموده است.

یکی از مهمترین مشخصات ZABBIX، متن باز بودن آن است که باعث شده تا اطمینان کاربران به خصوص کاربرانی که دارای اطلاعات حساس در سازمان خود می‌باشند به این سیستم افزایش یابد.

هشدار آماده باش (Stay Alert)

از آنجایی که Frontend نرم افزار مانیتورینگ zabbix تمامی اطلاعات مربوط به محیط را فراهم میکند، zabbix میتواند از طریق sms, email, jabber برای هر رویداد یک پیغام ارسال کند. شما می توانید به راحتی هر سرویس هشدار دیگری را نیز در zabbix پیاده سازی کنید. مانند ارسال تیکت در سرویس پشتیبانی یک شرکت به محض وقوع رویداد.

کنترل کننده رویداد (Event Handler)

شاید موقعیتی به وجود آید که سیستم به صورت اتوماتیک بتواند مشکل را حل کند. از Restart یک سرویس گرفته تا به کار گیری یک سرور جایگزین از طریق IPMI، نرم افزار مانیتو��ینگ zabbix میتواند این کارها را برایتان انجام دهد.

حل سریعتر

اگر اطاع رسانی اولیه و یا راه حل اتوماتیک اولیه کارساز نبود نرم افزار مانیتورینگ شبکه zabbix میتواند متخصصان شبکه و مدیر شبکه را مطلع سازد و یا حتی بعد از آن عمل دیگری را انجام دهد.

مدیریت مشکلات

زمانی که متخصصی بر روی مشکل جاری در حال کار کردن است، میتواند اعلام اطلاع نموده و حتی نظر خود در این مورد را کامنت نماید.این امکان ویژگی کار گروهی را تقویت کرده و سطح بالایی از مدیریت مشکلات را به ارمغان میاورد. همچنین باعث میشود که ناخواسته از مشکلات چشم پوشی نکنید. نتیجه این کار باعث کنترل بهتر بر روی محیط و شبکه و کاهش Downtime و بهبود تجربه مشتری میشود.

اطلاعات مفید

زبیکس
زبیکس

بعضی از جزئیات در مورد یک دستگاه مانند برنامه های کاربردی و مشخصات سخت افزاری و محل و شماره سریال و … میتواند برای حل مشکل، ارزشمند باشد. به همین منظور zabbix پروفایلی برای منابع میزبان در نظر میگیرد و تمامی این اطلاعات را آنجا ذخیره مینماید. در zabbix نسخه ۲ به بالا این اطلاعات به صورت خودکار ذخیره میشوند Zabbix این امکان را به شما میدهد که zabbix را برای هر م��یطی و برای گرفتن هر داده ای از سیستمهای مربوط به امور مالی، سیستمهای کنترل محیطی و حتی دستگاههای غیر طبیعی پژوهشی آماده کنید. هیچ محدودیتی در زبان بر نام�� نویسی برای zabbixوجود ندارد، شما میتوانید از Shell، Perl، Python و یا هر چیز دیگری استفاده کنید.

مقیاس پذیری برای محیط های بسیار بزرگ

zabbix طوری طراحی شده است که از کوچکترین شبکه ها با چند دستگاه تا بزرگترین شبکه ها با هزاران دستگاه را پشتیبانی میکند. در حال حاضر وجود zabbix در حال اجرا در شبکه ای با بیش از ۱۰۰،۰۰۰ دستگاه مانیتور شده، نشان دهنده توانایی zabbix در مانیتور کردن بیش از ۳،۰۰۰،۰۰۰ بررسی در دقیقه با استفاده از سخت افزارهای سطح متوشط و جمع آوری داده هایی با حجم گیگابایتی به صورت روزانه دارد. این سطح از مقیاس پذیری با استفاده از الگوریتمهای هوشمند و کارآمد امکان پذیر است که امکان تقسیم بندی کامپوننت ها را در سرورهای متفاوت میسر میسازد و در نتیجه کارایی فوق ��لعاده ای را ایجاد مینماید.

مانیتورینگ توزیع شده

سیستم مانیتورینگ Zabbix این قابلیت را دارد که به صورت متوسط ۱۰۰۰۰۰ دستگاه را به صورت همزمان روی یک سرور مانیتور نماید. این عدد شاید برای بسیاری از سازمان ها کاملا مناسب باشد ولی برای برخی از سازمان ها نیاز به مانیتور شدن تعداد بیشتری از ۱۰۰۰۰۰ دستگاه می باشد.

بهینه شده برای کارایی بالا

یکی از قابلیت های اصلی این سیستم مانیتورینگ استفاده از Agent های با کارایی بالا می باشد. به شکلی که هر کدام از این Agent ها این قابلیت را دارا می باشند داده های بسیار متنوع و کاربردی را جهت مانتورینگ و کنترل Client ها به سمت سرور ارسال نمایند.

دسترسی بالا

دسترسی بالا به یک نرم افزار سطح بالا اصلی ترین مزیت آن است، از این رو تمام کامپوننت های zabbix-زبیکس با استفاده از کنترل بافر داده های کارآمد در شبکه مصون هستند.

بدون نیاز به حالت تعمیر و نگهداری

در یک شبکه بسیار بزرگ با تعداد زیادی دستگاه، مطمئنا بروز نگه داشتن تمامی Agent ها کار آسانی نخواهد بود. از این رو تمامی ورژن های zabbix-زبیکس با تمامی ورژن های Agent ها سازگار هستند. این سازگاری تقریبا مربوط به اولین نسخهZABBIX Agent-زبیکس یعنی ۱۰ سال پیش میشود.

امنیت

دسترسی به ZABBIX Frontend میتواند از طریق SSL برای اطمینان از امنیت مسیر بین کاربر و سرور ایمن شود.

آماده برای استفاده IPv6

با توجه به پایان پذیری IPv4 با سرعتی بالا، اکثر شرکت های بزرگ آی تی به دنبال IPv6 هستند و تمایل زیادی برای استفاده از آن دارند. تمام بخشهای zabbix-زبیکس از IPv4 و IPv6 پشتیبانی میکنند و اجازه اس��فاده در محیط های متشکل از هردو نسخه و یا محیط های فقط مبتنی بر IPv6 را میسر میسازند.

کارایی

مانیتورینگ کارایی سی پی یو، حافظه، شبکه، فضای دیسک، و پردازشها میتواند به آسانی با عامل نرم افزاری zabbix-زبیکس که برای پلتفرم های ویندوز، یونیکس و لینوکس موجود هست میسر گردد. این عامل نرم افزاری به صورت پردازش مستقل نوشته شده و نیازی به محیطهای خاص مانند dot NET و یا جاوا برای اجرا شدن ندارد.

زبیکس
زبیکس

مانیتورینگ VMware

مانیتورینگ VMware اجازه مانیتور کردن مشخصات و آمار مربوط به نصبهای VMware vCenter , vSphere که به منظور مجازی سازی سیستم استفاده میشوند را به شما میدهد. zabbix میتواند با سیستم “جستجوی عمیق” خود به صورت اتوماتیک تمامی سیستم های مجازی VMware را تشخیص داده و برای هرکدام از آنها میزبانی برای مانیتور کردن ایجاد کند.

مانیتورینگ دیتابیس

دیتابس یکی از ستونهای اصلی آی تی در دهه های اخیر است. بندرت شرکتهایی وجود دارند که حتی یک دیتابیس هم نداشته باشند. آنها اطلاعات مهم از جمله اطلاعات مربوط به امور مالی، مشتریان و کارمندان خود را در دیتابیس نگهداری میکنند. zabbix توانایی مانیتور کردن کوچکترین جزئیات دیتابیسها ی MySQL, PostgreSQL,Oracle و SQL Server را دارد.

تجهیزات شبکه

zabbix- زبیکس از پروتکل SNMP پشتیبانی میکند، که اکنون میتوان گفت در تمامی تجهیزات شبکه مانند سویچ ها و روتر ها وجود دارد. بن��براین zabbix میتواند با مانیتور کردن و برنامه ریزی ظرفیت شبکه با تهیه اطلاعات مربوط به بکارگیری شبکه، سی پی یو ، حافظه و وضعیت پورتها نقش بزرگی در مدیریت شبکه داشته باشد. به عبارت دیگر zabbix توانایی مانیتور هر دستگاهی مانند تجهیزات شبکه، منابع ذخیره سازی، سیستمهای سرمایشی و سیستمهای برقی که از پروتکل SNMP استفاده میکند را دارد.

مانیتورینگ بدون عامل نرم افزاری

علاوه بر پشتیبانی از Agent توسط این سیستم مانیتورنگ به علت اینکه گاهی ممکن است امکان استفاده از Agent روی تمام سیستم های یک سازمان به هر علتی مقدور نباشد این سیستم تعداد زیادی از قابلیت های اصلی مانیتورینگ را به صورت Agent Less و بدون نیاز به Agent ارائه می نماید. طراحی این سیستم به گونه ای است که می تواند بسیاری از سرویس های اصلی مانند Web Server, FTP, SSH,SMTP, IMAP, POP و بسیاری از سرویس های خاص دیگر را بدون نیاز به Agnet و یا دیگر روش های مانیتورینگ، کنترل نموده و نتیجه را تجزیه و تحلیل نماید.

سفارشی سازی

فکر میکنید بعضی از داده ها شدیدا خاص بوده و نیاز به مانیتورینگ سفارشی سازی شده دارد؟ ساختار پویا و امکان سفارشی کردن zabbix – زبیکس این امکان را به شما میدهد که zabbix – زبیکس را برای هر محیطی و برای گرفتن هر داده ای از سیستمهای مربوط به امور مالی، سیستمهای کنترل محیطی و حتی دستگاههای غیر طبیعی پژوهشی آماده کنید. هیچ محدودیتی در زبان بر نامه نویسی برای zabbix – زبیکس وجود ندارد، شما میتوانید از Shell، Perl، Python و یا هر چیز دیگری استفاده کنید.

مانیتورین�� سرورهای جاوا

zabbix  – زبیکس از نسخه ۲ خود، یک مولفه جدید با نام Zabbix Java Gateway را به سیستم خود اضافه کرده است که در نوع خود، از اهمیت فراوانی برخوردار است. این ویژگی که به زبان Java نوشته شده و به ZABBIX اضافه شده است، امکان مانیتور کردن نرم افزار های مبتنی بر Java را از طریق تکنولوژی JMX یا Java Management Extensions ایجاد می نماید. بدین صورت که ZABBIX درخواست مورد نظر از طریق ارسال JMX Counter مناسب به سمت Zabbix Java Gateway ارسال می نماید و Zabbix Java Gateway جواب ها را بدون نیاز به هیچ نرم افزار دیگری از نرم افزارهای مبتنی بر Java دریافت کرده و به سمت سرور ارسال می نماید.

زبیکس
زبیکس

وب س��ویسها

دیتا بیسها مهم و عالی هستند ولی مانیتور کردن یک دیتابیس به تنهایی نشان از کار کردن سرویس های ما نیست. امروزه اکثر کارهای شرکتهای بزرگ از طریق وب سایت و یا برنامه تحت وب انجام میپذیرد. برای اطمینان از کارایی این سرویس، zabbix به صورت داخلی از مانیتورینگ وب پشتیبانی میکند. با استفاده از این امکان شما میتوانید مراحلی که zabbix ��نگام آنالیز داده ها باید انجام دهد را تعیین کنید. این امکان به آسانی اجازه مانیتور کردن دسترسی، مدت زمان پاسخگویی و سرع�� دانلود وبسای�� ، فروشگاه، ویکی و یا سیستم پشتیبانی آنلاین را به شما میدهد.

مانیتورینگ سخت افزاری

یکی از ویژگی های منحصر به فرد سیستم ��انیتورینگ Zabbix امکان مانیتورینگ سخت افزاری می باشد. بدین معنا که برای این نوع از مانیتورینگ، سیستم Zabbix برای جمع آوری اطلاعات از سخت افزارهای دارای قابلیت IPMI هستند، نیاز به هیچ واسطی نداشته و می تواند به صورت مستقیم با سخت افزار ارتباط برقرار کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نماید. در نتیجه اطلاعاتی مانند درجه حرارت ، سرعت فن ، وضعیت هارد دیسک و … به راحتی و بدون نیاز به سیستم عامل قابل دریافت است. این ویژگی این امکان را به مدیران مانیتورینگ می دهد که حتی در مواقعی که سیستم عامل غیر فعال شده و یا خاموش است ، اطلاعات مورد نیاز را از دستگاه مورد نظر دریافت کند و حتی می تواند تحت شبکه و مستقل از سیستم عامل یک دستگاه را روشن و یا خاموش نماید.

برای مشاوره با ما در تماس باشید

همچنین ممکن است دوست داشته باشید ...

اخبار پرمخاطب ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question